Bohužiaľ, takmer každý deň sme v správach doslova zasypávaní informáciami o násilných udalostiach vo forme fyzických napadnutí a lúpeží, ktoré žiaľ niekedy končia až usmrtením nevinných a slušných ľudí. Žiaľ, tieto informácie vo väčšine ľudí vzbudzujú neistotu až strach, čo ich vedie k zamýšľaniu sa nad vlastnou bezpečnosťou. Keďže drvivá väčšina ľudí nepatrí k držiteľom zbrojného preukazu, ktorý ich oprávňuje na nosenie strelnej zbrane v bežnom živote, tak sa musia poobzerať po voľne dostupných obranných prostriedkoch. Ktoré obranné prostriedky sú na slovenskom trhu voľne dostupné?
Obranné spreje
Obranné spreje patria medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie obranné prostriedky a paradoxne, aj medzi najlacnejšie. Ich výhodou je, že nevyžadujú fyzický kontakt a dokážu medzi obrancom a útočníkom udržať dištanc v prípade hrozby zo strany útočníka. Dosah slzného (obranného) spreja závisí od jeho objemu. Čím väčší objem, tým väčší tlak a tým väčší dosah. Spreje treba vyberať podľa obsahu účinnej látky a jej koncentrácie (najčastejšie účinné látky – CS, OC, CR). Rôzne sú aj formy výstreku, ktorý môže byť vo forme prúdu, rozprašovača, peny alebo gélu. Malé spreje nie je problém schovať do vrecka či kabelky.
Boxery, kubotany a taktické perá
Boxer do ruky je obranným prostriedkom už zo svojej podstaty vhodnejší do silnejšej chlapskej ruky než pre ženy. Jeho použitie pri obrane môže spôsobiť útočníkovi závažné poranenia, preto s ním treba narábať s rozvahou a v súlade s podmienkami nutnej obrany.
Kubotan je malý obranný prostriedok približne vo veľkosti a v tvare pera. Preto máva aj formu tzv. taktického pera, ktoré sa dá aj reálne využiť na písanie. Kubotan sa v rámci obrany používa na atakovanie citlivých miest na tele útočníka. Kto chce nosiť takýto obranný prostriedok, mal by si vopred naštudovať citlivé miesta na tele, na ktoré sa treba zamerať v prípade obrany.
Elektrické paralyzéry
Primárne sa rozdeľujú na profesionálne (tie ťažko ukryjete do vrecka) a menšie elektrické paralyzéry, ktoré bez problémov ukryjete do kabelky či vrecka. Tie mávajú často tvar a rozmery napr. pera alebo svietidla. Podobne ako boxery a taktické perá, aj elektrické paralyzéry si vyžadujú fyzický kontakt s útočníkom. Nakoľko je to elektrické zariadenie, po zakúpení si riadne preštudujte návod ovládania a vždy dbajte na to, aby bol paralyzér nabitý a pripravený na použitie, keď ho máte so sebou.