Automobilový priemysel sa vyvíja rýchlym tempom, nie je to však iba o nižších emisiách, nižšej spotrebe a elektrických pohonoch. Míľové kroky vpred robia aj technológie, vďaka ktorým dnes cestujeme autami omnoho bezpečnejšie ako včera. Predstavíme vám 4 zaujímavé z nich.
1. Tempomat už vie aj spomaliť pred zákrutou
Klasické tempomaty, ktoré iba udržiavali vami zvolenú rýchlosť, síce ešte v mnohých autách nájdete, pomaly ich však vytláčajú tzv. adaptívne tempomaty. Využívajú senzory, aby odhadli vzdialenosť a rýchlosť vozidla pred vami a prispôsobili mu vašu rýchlosť. Ak auto pre vami spomalí, spomalíte tiež. Ak zastaví, zastavíte tiež a ak sa potom rozbehne, rozbehnete sa tiež. Využijete to nielen na diaľnici – napr. taká jazda v zápchach pre vás už nebude nočnou morou.
Moderné inteligentné tempomaty však dokážu omnoho viac. Nech šoférujete akokoľvek dobre, určite sa vám už stalo, že ste neodhadli správnu rýchlosť pred zákrutou. Inteligentný tempomat spolupracuje s navigačným systémom a v prípade potreby auto spomalí, aby ste zákrutu prešli bezpečne. Ideálne najmä pre ťažšie a vyššie vozidlá typu crossover či SUV.
2. Bezpečne uprostred jazdného pruhu
Hodiny jazdy v hustej premávke na viacprúdovej ceste bývajú únavné. Musíte totiž neustále sledovať, čo sa deje pred vami, za vami a často aj na oboch stranách vedľa vás.
Čiastočne vás od toho odbremení asistent sledovania jazdného pruhu. Spolupracuje so spomenutým inteligentným tempomatom, aby vás udržal v bezpečnej vzdialenosti od auta pred vami. Okrem toho sleduje okraje jazdného pruhu a udržuje vás za každých okolností v jeho strede.
Podobné funkcie vám ponúka asistent jazdy na diaľnici, ktorý vám navyše pomôže preradiť sa do vedľajšieho jazdného pruhu. Stačí, ak držíte volant a zapnete smerovku – auto samé otočí volantom a preradí sa vedľa, ak to situácia umožňuje. Tieto systémy navyše fungujú aj pri vysokých diaľničných rýchlostiach.
3. Mŕtvy uhol už nie je strašiakom
Ak šoférujete nejaký ten rok, možno sa vám už stalo, že ste si pri odbočovaní nevšimli vedľa idúce auto. Spätné zrkadlá niekedy nestačia, keďže nezaberajú určitú oblasť za vami nazývanú aj mŕtvy uhol.
Našťastie, moderné rodinné autá si s tým vedia poradiť. Využívajú na to radary snímajúce situáciu vedľa seba. Na auto v mŕtvom uhle vás upozornia a ak hrozí zrážka, automaticky pribrzdia. Niektoré autá majú zabudované kamery, ktoré situáciu v mŕtvom uhle zrkadiel snímajú. Obraz vám zobrazia na displeji prístrojového panela, napr. namiesto tachometra.
4. Minimum čelných kolízií
Keď vám do cesty vbehne chodec, cyklista alebo druhé auto, máte iba zlomok sekundy na to, aby ste zareagovali a vyhli sa najhoršiemu. Počítač je rýchlejší než ľudský mozog, preto v mnohých nových autách nájdete asistenčný systém na predchádzanie čelným zrážkam.
Pomocou senzorov v prednej časti monitoruje situáciu pred vami. Keď sa objaví prekážka, upozorní vás na to zvukovým signálom a vibráciami volantu. V prípade potreby zabrzdí vaše vozidlo rýchlejšie, než si vy stihnete uvedomiť, že by ste mali dať dolu nohu z plynu.
Samozrejme, každej zrážke nezabránite, záleží na rýchlosti vášho auta a vzdialenosti prekážky. Situácií, keď nestihnete dobrzdiť, však vďaka tomuto systému zažijete omnoho menej.
Jazdite bezpečne a nespoliehajte sa iba na technológie
Predaj áut vybavených modernými bezpečnostnými technológiami stúpa. Ani najpokročilejšie bezpečnostné systémy však nenahradia zodpovedné správanie za volantom. Nezabudnite sa preto za každých okolností venovať riadeniu (a nie smartfónu) ani si dopriať pravidelné prestávky na odpočinok či občerstvenie. Pri jazde používajte bezpečnostné pásy a detské sedačky a udržujte auto servisované.