- Reklama -události
- Reklama -události
BývanieZvládnite stavbu sauny doma bez problémov

Zvládnite stavbu sauny doma bez problémov

Domáca sauna predstavuje ideálny priestor na relax a načerpanie nových síl. Prináša nielen dávku romantiky, ale aj priestor na regeneráciu po ťažkom dni. Ako na stavbu sauny priamo u Vás doma?

Sauny patria medzi jedny z najpopulárnejších relaxačných procedúr. Na svoje fungovanie využívajú vysokú teplotu, ktorá na ľudský organizmus môže mať v pravidelnom užívaní pozitívne účinky. Takýto extrém sa často kombinuje do cyklov s využitím studenej vody na stimuláciu ľudského organizmu. Saunou dnes disponujú takmer všetky wellness priestory, no veľmi populárna je aj domáca sauna. Ako si postaviť saunu doma? Ktoré druhy sáun sú do domácnosti vhodné a ako si vybrať tú správnu?

Výber sauny pre Vašu domácnosť

Nech už si dnes kupujete čokoľvek, na trhu je obrovský výber a preto by základom mala byť voľba vhodného produktu pre Vaše preferencie. Na domáce saunovanie si môžete vyberať z viacerých druhov sáun, najčastejšie voľby však predstavujú fínske sauny, či infrasauny. Rovnako si môžete vybrať, či si saunu zakomponujete do interiéru alebo bude súčasťou exteriéru. Poďme sa spolu pozrieť na základné rozdiely medzi týmito dvoma druhmi sáun.

Infrasauny sa v odbornej terminológii nazývajú aj infrakabíny a fungujú na odlišnom princípe ako klasické sauny. V tejto saune totiž prechádza infražiarenie pod kožu a telo je ohrievané zvnútra. Rovnako je takáto sauna omnoho menej fyzicky náročná a dá sa v nej jednoduchšie regulovať teplota. Vzhľadom na tieto charakteristiky sa dá jednoducho zabudovať aj do interiéru alebo exteriéru ako domáca sauna bez toho, aby spôsobovala nejaké ťažkosti

Fínske sauny patria medzi klasické suché sauny – teda ide o miestnosť, ktorá je vyrobená z dreva. Na jej vyhrievanie sa používa saunová pec, ktorá je obložená saunovými kameňmi. Ich obliatím sa zvyšuje vlhkosť v miestnosti (jej ideálna hodnota je nad 15%). Vhodná teplota pre takéto sauny je 85 až 110°C a je teda fyzicky náročnejšia ako infrasauna. Použitie obidvoch týchto sáun

Pri výbere umiestnenia je potrebné prihliadať na množstvo faktorov. Pre exteriérovú saunu je potrebné zvoliť rovný a pevný povrch, ktorý zabezpečí bezpečnosť a stabilitu tejto stavby. Ideálny je betónový podklad – pre fínske sauny sa ráta plocha 1,5×1,5 m na 1 osobu, pričom pre infrasauny stačí plocha 1×1 m na osobu. Exteriérová sauna má výhodu aj z hľadiska požiarnej bezpečnosti. Pre interiérovú saunu je tiež potrebné nájsť vhodnú plochu a preto je najlepšie ju zakomponovať do plánovania už priamo pri výstavbe.

Výstavba sauny vo Vašej domácnosti

Ak chcete disponovať priamo doma fínskou saunou, najjednoduchšou alternatívou je kúpiť si celú „kabínu“. Rovnako sa dajú kúpiť aj infrasauny a musíte ich len správne umiestniť. Ak si chcete užiť celú prácu pri výstavbe – dôležité je začať voľbou správneho dreva. Na takéto účely sú najvhodnejšie tropické dreviny ako napríklad platan, sekvoja alebo z našich drevín jelša, topoľ, či osika.

Steny a strop sa stavajú pomocou sendvičovej konštrukcie, pričom ako vonkajší plášť sa používa vnútorná priečka miestnosti. Izolačnú vrstvu v saune tvorí klasická sklenená vata. Na odvádzanie vlhkosti od izolácie slúži parozábrana. Do rodinného domu predstavuje ideálny rozmer sauny 200 x 170 až 220 x 190 cm. Pri exteriérových saunách nepredstavujú rozmery až taký veľký problém, pretože ide väčšinou o klasický drevený domček.

Pri saune je veľmi potrebné aj pravidelné čistenie vo forme dezinfekcie. Nielen verejné sauny, ale aj domáca sauna sa často stáva priestorom ideálnym na šírenie plesní a mikroorganizmov. Predsa len ide o priestor s vysokou vlhkosťou a teplotou, čo sú aj ideálne podmienky pre ich šírenie. Fínske sauny sú v tomto prípade v nevýhode a vyžadujú si aj väčšiu dávku pozornosti pri čistení a dezinfikovaní.

Nejnovější články

- Reklama -PR články

Reklama

Další články autora

- Reklama -Newspaper