Praženie kávy je skutočne neoddeliteľnou súčasťou samotného procesu výroby kávy. Káva sa musí vždy najprv uvariť, až potom sa môže konzumovať. Kávové zrná obsahujú tzv. kyselinu chlorogenovú, ktorá je zodpovedná za kyslosť kávových zŕn. Keď sa fazuľa vystaví teplu, väčšina tejto kyslosti sa odstráni. Opatrným pražením kávových zŕn dosiahnete najmä úžasnú arómu, štruktúru a chuť kávy. Kvalitné kávové zrná sa musia pred akýmkoľvek spracovaním správne upražiť. Pri pražení vzniká 800 až 1000 rôznych aromatických zlúčenín. Tieto zlúčeniny potom určujú konečnú chuť samotnej kávy, od krásnych ovocných tónov až po tóny horkej čokolády.
Káva sa praží niekoľkými rôznymi spôsobmi
Káva sa praží niekoľkými rôznymi spôsobmi. V závislosti od stavu samotnej surovej kávy a požiadaviek na konečný produkt sa môže použiť niekoľko rôznych metód praženia. V súčasnosti existuje niekoľko rôznych metód praženia, ktorých výsledkom je príjemná káva, ktorá zanecháva výraznú stopu na výslednej chuti samotnej kávy. Fázy praženia kávy zahŕňajú sušenie, hnednutie a tiež zrenie. Praženie kávy sa v súčasnosti stalo skutočným remeslom nielen v samotnom Taliansku, ale aj v mnohých iných krajinách sveta. Mojím veľkým snom je otvoriť si jedného dňa vlastnú pražiareň kávy. Zrnková káva potom ponesie moje meno a môj odkaz.
Praženie kávy je umenie
Praženie kávy považujem za skutočné umenie. Ja osobne mám niekoľko obľúbených káv, ktoré pijem pravidelne. Každý deň si dávam ristretto, ktoré úplne milujem. Neodolám však ani iným druhom kávových nápojov, ktoré sa pripravujú z mojich obľúbených káv. V každom prípade vždy dokážem rozlíšiť jednotlivé typy. Keď si otvorím vlastnú pražiareň, určite budem uvažovať o otvorení vlastnej kaviarne v centre svojho mesta.