- Reklama -události
- Reklama -události
Rady a NávodyTip od 123jobs.sk: Dohody o prácach mimo pracovného pomeru

Tip od 123jobs.sk: Dohody o prácach mimo pracovného pomeru

Hľadáte brigádu? Alebo prácu, ktorou by ste si len finančne prilepšili? Čo poviete na prácu na dohodu? Pri množstve pracovných inzerátov ste si isto všimli aj inzercia práce zadarmo, kde zamestnávateľ ponúka miesto pracovnej zmluvy pracovnú dohodu. Ktorá je pre vás najvhodnejšia?

Typy pracovných dohôd

Popri klasickom trvalom pracovnom pomere poznáme ešte zamestnanie na dohodu. Naša legislatíva pozná tri druhy pracovných dohôd. Vďaka tomu si môžete vybrať tú, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať.

Všetky pracovné dohody sa uzatvárajú len na dobu určitú (maximálne na 1 rok).

Pracovný čas zamestnanca na dohodu nesmie presiahnuť 12 hodín z 24 hodín. Ak je zamestnanec mladiství (menej ako 18 rokov) môže počas 24 hodín odrobiť len 8 hodín.

Výška minimálnej hodinovej mzdy dohodára je minimálne vo výške minimálnej hodinovej mzdy. Zároveň má dohodár aj nárok na príplatky za prácu v noci, cez víkend a sviatky.

Dohoda o vykonaní práce

Tento typ dohody sa uzatvára na vopred dohodnutú pracovnú úlohu (obkladanie kúpeľne, položenie podlahy, demoličné práce,…). Hneď ako je úloha hotová dohoda zanikne.

V prípade dohody o vykonaní práce nejde o pravidelný plat ale o odmenu, ktorú dostanete až keď je úloha hotová. Môžete sa ale zo zamestnávateľom dohodnúť aj na platbách po častiach. Vždy keď bude časť práce hotová môžete dostať časť odmeny.

Tento typ dohody je možné uzavrieť maximálne na 350 hodín v kalendárnom roku.

Dohoda o pracovnej činnosti

Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára zamestnávateľ potrebuje pravidelnú výpomoc. Často ide o prácu v administratíve, upratovanie alebo výpomoc v kuchyni.

Osoba, ktorá pracuje na tento typ dohody nesmie odpracovať viac než 10 hodín do týždňa.

Ukončenie pracovnej činnosti je uvedené v písomnej dohode (môže byť maximálne na 1 rok). Po jej uplynutí je možné uzavrieť zo zamestnancom dohodu znova. Ak chcete zo zamestnávateľom rozviazať pracovný vzťah skôr môžete tak urobiť po vzájomnej dohode.

Dohoda o brigádnickej práci študentov

Tento typ dohody môžu uzavrieť len osoby, ktoré študujú na strednej alebo vysokej škole a nedovŕšili ešte 26 rokov. Dohoda o brigáde je vhodná pre študentov, ktorí si chcú nie len privyrobiť, získať pracovné návyky alebo získať prax v obore, ktorý študujú.

Brigádnik môže odpracovať priemerne 20 hodín do týždňa počas trvania dohody.

Nejnovější články

- Reklama -PR články

Reklama

Další články autora

- Reklama -Newspaper