Ste milovníkom kávy a bez kávovaru si neviete predstaviť život? Dnes máme plnoautomatické kávovary, pákové kávovary, avšak viete ako to bolo v minulosti?
Dnes sú plnoautomatické kávovary alebo tie pákové už bežnou súčasťou našich životov, Kvalitné pákové kávovary nájdete takmer v každej dobrej kaviarni. Plnoautomatické kávovary sú zase bežnejšie pre domácnosti a pre tých, ktorí si potrpia na kvalitnej káve, no jej príprava by mala byť jednoduchá a rýchla.
Na príprave kávy si nechávate poriadne záležať a táto alchýmia vás fascinuje? Potom patríte do skupiny, ktorá preferuje pákové kávovary. Pokiaľ patríte do druhej skupiny a preferujete plnoautomatické kávovary alebo kapsulové kávovary, tak či onak to svedčí o tom, že ste milovníkom kávy. Na tomto čiernom moku si pochutnávali už od 15. storočia. Pripravovali ju tradičným spôsobom. Kávové zrná pomleli a následne zaliali horúcou vodou a bolo hotovo. Viete kedy nastal zlom a vznikli prvé kávovary?
Prvé kávovary a ich zaujímavá história
Nie vždy bola príprava kávy tak jednoduchá a premyslená. Dnes nám každým dňom pribúdajé nové technologické vychytávky a inovácie. Ako to bolo kedysi?
Na začiatku stačila sila pary
Napriek tomu, že samotná káva bola objavená už v pätnástom storočí, prvý kávovar si musel počkať až do začiatku 19. storočia. Toto obdobie bolo známe aj ako obdobie pary, čo využili aj pri výrobe prvého kávovaru. Rôzne historické zdroje uvádzajú a prvý kávovar spájajú s menom Louis Bernard Rabaut. Tento šikovný Francúz využil silu pary na to, aby voda pomocou pary dokázala pretiecť cez mletú kávu priamo do hrnčeka.
Avšak zdroje sa pri týchto faktocj bijú a iní zase tvrdia, že prvý kávovar zostrojil podnikateľ z Turína. Taktiež ako známy francúz aj taliansky Angelo Moriondo využil silu pary. Prednosťou tohto stroja, ktorý zostrojil turínsky podnikateľ bolo, že vedel kontrolovať pohyb pary a vody cez namletú kávu. Hovorí sa, napriek dobrým vlastnostiam stroja, nikdy ho nezačal vyrábať priemyselne.
Rozmach dvadsiateho storočia
Počas 20. storočia nastal pri výrobe kávovarov rozmach. A to najmä v Taliansku, ktoré je dodnes spojené s kvalitnou kávou. Luigi Bezzera z Milána sa postaral o to, aby si v roku 1901 vychutnali prvé espresso. Do kávovaru pridal niekoľko filtrov. Káva cez ne poctivo pretekala a naraz tiekla až do 4 šálok. Jeho vynález bol odkúpený Desideriom Pavoni a začal sa vyrábať priemyselne.
V obdobnom čase ako Pavoni sa výrobe kávovar venoval aj Pier Teresio Arduino. Ten si dokonca svoj kávovar, ktorý vedel udržiavať vodu pri bode varu, nechal patentovať. V tomto storočí sa pri výrobe kávovar spomína ďalšie talianske meno Giuseppe Cimbali. Kávovary v tomto období fungovali tak, že vo vysokom kotli sa neustále varila voda, ktorá sa držala pod tlakom. Po otočení gombíkom prešla cez namletú kávu najskôr voda a potom silná para a espresso bolo na svete.
Prvé pákové kávovary
Kávovarníkom nevyhovala spálená chuť kávy. Až v roku 1938 vznikol prvý piestový kávovar. V tomto kávovare horúca voda pretekala cez namletú kávu bez použitia pary. Chuť kávy bola lepšia a krémovejšia. Vývoj sa pozastavil počas druhej svetovej vojny. Až po vojne Gaggia vymyslel páku s dierkami, cez ktorú voda pretekala pod väčším tlakom. Tento vynález si v roku 1947 nechal patentovať a začal priemyselne vyrábať pákové kávovary.
Dnes máte kávovary dostupné rôznych kvalít. Preto pri výbere treba zvážiť, pre ktorý sa rozhodnete. Plnoautomatické a pákové kávovary De’Longhi sú skvelým výberom, čo sa týka pomeru cena a kvalita.