Minibager je kompaktný pomocník s výnimočnou obratnosťou, ktorý je ideálny na prácu v zastavaných pozemkoch. Ak si vyberiete ten správny model, môže doplniť veľké bagre vo vašom strojovom parku alebo dokonca nahradiť niekoľko ďalších strojov. Prečítajte si, na čo si dať pri výbere minibagra pozor.
1. Aby ste mali dosť výkonu
Keď sa povie minibager, väčšina ľudí si predstaví kompaktný stroj užší než 1 m, ktorý zvládne drobné výkopové práce. Medzi minibagre (správne označované ako minirýpadlá) však môžeme zaradiť v podstate všetky bagre (rýpadlá) s hmotnosťou do nejakých 10 t.
Jednotlivé modely sa potom líšia viacerými parametrami. Najdôležitejšími sú max. dosah, ktorý špecifikuje, ako ďaleko vie minibager svojou lyžicou dosiahnuť, potom max. rypná hĺbka, ktorá špecifikuje dosah do hĺbky a nakoniec aj objem lyžice. Od týchto parametrov sa potom odvíjajú rozmery a robustnosť výložníka (ramena), ale aj podvozku, kabíny či motora.
Platí totiž, že čím väčšia lyžica, tým viac práce zvládne minibager vykonať na jeden „záťah“. Zároveň však potrebuje väčšia lyžica robustnejšiu konštrukciu, výkonnejšiu hydrauliku a tým pádom aj výkonnejší motor. Čím väčší minibager, tým vyššiu má spotrebu paliva, hlučnosť, emisie, ale aj cenu a náklady na údržbu. Pri výbere si teda dajte pozor, aby ste minibager zbytočne nepredimenzovali.
2. Kolesový alebo pásový minibager?
Pri minibagroch je dôležitá aj obratnosť, to je v podstate jeden z dôvodov, prečo po nich mnoho firiem siaha. Minibager je vďaka svojim kompaktným rozmerom omnoho obratnejší než veľký bager a teda ideálny na prácu na zastavaných pozemkoch. Najmenšie minibagre sú dokonca užšie než 80 cm, to znamená, že bez problémov prejdú cez štandardné 80 cm dvere. Môžete s nimi teda pracovať aj v interiéroch a násobne urýchliť práce, na ktoré by ste mohli inak použiť iba ručné náradie.
Väčšina minibagrov má pásové podvozky. Vďaka nim sa stroj otočí prakticky na mieste a prekoná aj náročný terén pozostávajúci z blata, snehu či ľadu. Pásy však nie sú príliš šetrné k povrchu, po ktorom sa pohybujú a dokážu zničiť nielen trávnik, ale tiež poškodiť chodníky a cesty. Na prácu v zastavaných územiach, kde sa potrebujete presúvať po miestnych komunikáciách, sú teda vhodnejšie kolesové minibagre a bagre. Nie sú síce také obratné ako pásové, sú však menej náročné na údržbu a dokážu sa presúvať niekoľkokrát vyššou rýchlosťou.
3. Ak nezabudnete na príslušenstvo, nahradí aj iné stavebné stroje
Pri skladaní vášho strojového parku nezabúdajte na to, že minibager dokáže nahradiť aj mnohé iné stavebné stroje. Umožňuje mu to pripojiteľné príslušenstvo. Vďaka hydraulickému kladivu či kliešťam z neho urobíte silný demolačný stroj, rôzne druhy lyžíc vám môžu nahradiť malý dozér či nakladač a rôzne druhy drapákov či klieští zase teleskopický nakladač. Okrem toho existuje aj príslušenstvo na údržbu ciest, čistenie pozemkov od drevín atď. Výberom správneho modelu a veľkosti minibagra teda môžete zabiť viac než dve muchy jednou ranou.
4. Nemusíte ho kupovať, pomôže vám požičovňa stavebných strojov
Ani nízka cena minibagra oproti veľkým bagrom nemusí automaticky znamenať, že sa vám ho oplatí kúpiť. Ak minibager využijete raz či niekoľkokrát za sezónu, lepším riešením pre vás môže byť požičovňa stavebných strojov. Pri nej nebudete musieť riešiť údržbu, prípravu na sezónu ani ďalšie úkony spojené s prevádzkou. Jednoducho si minibager vyzdvihnete, alebo si ho necháte dopraviť na stavenisko a môžete okamžite začať pracovať.