Dron je zariadenie, ktoré vám umožní zažiť zábavu s bezpilotným lietaním. Táto technológia ponúka celý rad zaujímavých funkcií. Kde všade využijete dron s termokamerou?
Čo je to dron a na čo slúži
Správne sa nazývajú bezpilotné lietadlá, väčšina z vás ale zrejme bude poznať názov dron. Predovšetkým sa používajú v armáde, a to na prieskumné, ale aj útočné lety. Slúži tiež v civilnej sfére, napríklad na hasenie požiarov, policajnému sledovaniu alebo prieskumu terénu.
Rozšírené sú ale aj medzi laickou verejnosťou. Klasické drony si ich majitelia väčšinou kupujú pre samotný pôžitok z lietania. S lietajúcimi RC modelmi je možné zažiť hodiny zábavy. Pokiaľ ich navyše vybavíte kamerou, možnosti sa ešte rozšíria.
Tieto zariadenia môžu snímať video a fotografie z výšky, a teda z netradičnej perspektívy. Kamera vás „vezme“ aj do miest, kam sa jednoducho sami nedostanete. Je možné s ňou natáčať aj zábery na poloprofesionálnej úrovni. Ak má dron k dispozícii snímaciu technológiu, spravidla je to bežná RGB kamera.
Ako využiť dron s termokamerou
Pokročilé modely môžu ponúknuť aj tzv. termovíziu (termokameru). Dron s termokamerou nachádza profesionálne využitie hlavne v poľnohospodárstve. Môže vyhľadávať a odhaľovať zvieratá (najmä stále častejšie vykonávané vyháňanie srnčiat pred senosečí), osoby, ohniská požiarov, prípadne monitorovať zdravotný stav rastlín v poľnohospodárskej výrobe.
Aj z tohto nástroja však možno vyťažiť poznatky pre potreby čisto súkromné. Týmto spôsobom je možné napríklad snímať opláštenie domu a hľadať možné úniky tepla. Rovnako tak je možné v praxi tieto drony využiť na diagnostiku stále rozšírenejších fotovoltaických elektrární.
Termokamery na dronoch prechádzajú pomerne rýchlym technologickým vývojom. Dokážu tak už napríklad merať teplotu naživo, a to jednak v režime manuálnom, ale aj prostredníctvom automatického vyhľadávania. Ďalej sú termokamery schopné tiež vyhľadávať najstudenejší a najteplejší bod, počítať priemer všetkých hodnôt a vedia merať teplotu v zadanom bode.