Záhrade venujeme pozornosť celoročne. Ľahkovážne nepristupujeme k žiadnej podnebnej zmene, inak hrozí nižšia a menej kvalitnejšia výnosnosť. Síce zima je odpočinkovým obdobím pre celú záhradu, netrvá večne. Zaraz sa všetko otočí a ani prvé jarné prejavy nebudú jarné. Každý rok pestovatelia tŕpnu, či si zima nepredĺži svoj pobyt a s vykúkajúcim slnkom ešte len preukáže svoju silu. Odporúčame vopred sa pripraviť aj na to!
Návrat mrazov oslabuje a poškodzuje
Keď je zimná dormancia vo finále, znamená to, že čoskoro začne v rastlinstvách prúdiť miazga. Na to je nevyhnutné slnečné počasie pri vonkajšej teplote cca. 16 °C. Avšak zem je guľatá a nič na nej nemá „ani začiatok, ani koniec“. Opätovne môžu doraziť mrazy, ktoré poškodzujú kvety v púčiku. Následky dokážu byť fatálne a my neskôr prichádzame o úrodu.
S prírodou sa bojovať neoplatí, čo je však účinnejšie, sú prostriedky na ochranu úrody pred mrazmi.
Ochrana stromov a kríkov
Pre ovocinárstvo a vinohradníctvo je najlepšie už pri zakladaní hovoriť o protimrazovej ochrane. Môže mať podobu závlahových rozvodov. Tie podnecujú vytvárať na plodoch ochranný ľadový plášť. Vďaka tomu citlivé časti stromov nezamŕzajú. Ide však o cenovo aj časovo náročnú prevádzku. Preto sa u mnohých viac osvedčilo bežné oblievanie stromov záhradnou hadicou alebo obaly netkanou textíliou. Ideálne so všestranným využitím aj na záhony, hriadky a inú drobnú výsadbu. Netkaná textília podporuje príjemnú mikroklímu tým, že prepúšťa vodu a vlahu. Je dobrým prostriedkom ochrany pred mrazmi, vetrom až krúpami.
Poznáte aj tzv. bandáž z jutovej tkaniny? Bandážou možno obaliť korene stromčekov. Je vhodnou ochranou ako pred mrazmi, tak aj pred chémiou. Čo je na nej oceniteľné, je funkcia hnojivapo rozložení.
Taktiež je osvedčenou metódou používanie protimrazových kachlí na kvitnúce stromy a kríky. Súčinne s nimi používame drevené brikety s výdržou zahrievať až 6 hod. bez prikladania. Patria k eko ochrane a rovnako dostupné je aj ich príslušenstvo (kovové pásy s matkami, tyč, polienka, brikety).
Ochrana plodín na záhrade
Prvým dôležitým krokom je pripraviť výsadbu na výkyvy počasia už vo fáze priesad. Otužujeme ich, až tak vysádzame. Aj tu sa osvedčuje ochrana netkanou textíliou, stále obľúbené sú spôsoby zadymovania alebo používanie protimrazových sviec. Tieto metódy treba zahájiť oveľa skôr, než nastúpia mrazy. Najmä pri zadymovaní trvá, kým dymová clona udrží teplo v pôde a nie jej únik do vyšších vrstiev. Niektoré zo sviec zahrievajú až 12 hodín. Horia pomaly, ale zato účinnejšie.
Viete, že práve netkané textílie zimné tvoria skvelú novinku v sortimente na ochranu pred mrazmi? Na rozdiel od univerzálnych je zimný návlek hrubší, ale prepúšťa dostatok vlahy, svetla a vzduchu. Uťahuje sa jednoducho pomocou šnúrky. Po očistení a uskladnení ho možno použiť aj na ďalšiu sezónu.