Fotopasce sú zariadenia schopné zachytávať snímky na základe pohybu. Kde všade majú svoje praktické využitie?
Čo je fotopasca a kde sa používa
Fotopasca je automatické digitálne zariadenie, ktoré by sme mohli prirovnať k špecifickému fotoaparátu. Klasická spúšť je tu ale nahradená čidlom reagujúcim na pohyb.
Čidlo však reaguje iba vtedy, ak je zaznamenaný pohyb tepelný, teda človeka alebo zvieraťa. Bežne tak fotopasca nie je možné aktivovať pohybom stromov vo vetre a pod. Robiť môže táto technológia ako statické snímky, tak aj videá, a to dnes už pri takmer všetkých súčasných modeloch. Video dokáže samozrejme zachytiť aj so zvukovou stopou.
Asi najčastejšie sa s fotopascou stretnete medzi poľovníkmi. V lesných oblastiach pôsobí pomerne nenápadne a umožňuje tak sledovanie zveri v jej prirodzenom prostredí, prípadne napomáha chytať pytliakmi. Zariadenia sú navyše pomerne odolné a neuškodí im ani voda.
Stále častejšie však fotopasce nachádzajú aj iný účel využitia. Používajú sa tiež ako účinný zabezpečovací mechanizmus. Fotopasca na zlodeja nájde využitie na chate aj doma. Bežne totiž dochádza ku krádežiam áut, náradia a materiálov zo staveniska aj bicyklov. A majetok je tak nutné dôsledne strážiť.
Ako funguje fotopasca a aké funkcie ponúka
Vzhľadom na to, že fotopasca má integrovaný IR prísvit, môže robiť snímky dokonca aj za zlých svetelných podmienok. Tento prísvit je na rozdiel od blesku klasického fotoaparátu ľudskému oku neviditeľný. Nočný záznam je však, pozor, čiernobiely.
Štandardne sa fotografie a videá ukladajú na SD kartu v zariadení. Ak navyše potrebujeme aj okamžitý prenos zachytených snímok do svojho telefónu alebo na e-mail, je na mieste zvoliť fotopascu s podporou GSM modulu.
Na svoju prevádzku potrebuje fotopasca batériu, nemusíte tak riešiť žiadny systém napájania a žiadne káble. Fotopasca môže kontinuálne pracovať aj niekoľko mesiacov. Nižšia výdrž býva typická hlavne pre menšie modely. Tie sa zároveň vyznačujú aj nižšou kvalitou snímača.
Tip redakcie: najlepšie ďalekohľady.