- Reklama -události
- Reklama -události
BývanieKompostujete?

Kompostujete?

Stále viac ľudí sa snaží žiť v súlade s prírodou. Často sa samozrejmosťou ich života stáva zdravá strava, ktorá je zložená prevažne z ovocia a zeleniny – teda z darov prírody. Keď myslíme na životné prostredie a chceme byť pre prírodu čo možno najmenšou hrozbou, svedomito triedime odpad. A čo vy? Tiež myslíte zelene?

Možno si myslíte, že robíte maximum. Máte dojem, že bohato stačí, ak triedite odpad a zdravo jete. Trebárs sa aj búchate po ramenách, že prírodu čo možno najmenej zaťažujete. Lenže potom pracujete na záhrade a vzniknutý odpad jednoducho napcháte do vriec a vyhodíte do smetiaka. V tom horšom prípade odveziete niekam na zakázanú skládku, čo je stále veľký problém.

Prečo je dobré kompostovať?

Dôvodov by samozrejme mohol byť celý rad. Spomenieme si teda aspoň tie najzásadnejšie, ktoré vás určite presvedčia o tom, že kompostovanie rozhodne zmysel má. V prvom rade je to zníženie rizika skladovania odpadu na skládkach, ktoré nie sú povolené a zbytočne tak zaťažujú naše okolie. Určite ste si niekde všimli skládku, ktorá pretekala, nebola nijako organizovaná a možno sa nachádzala na okraji lesa. Veľmi príjemný pohľad to nebol, však?

Ďalším dôvodom, pre ktorý sa oplatí obstaranie kompostéra alebo kompostovacieho sila, je výroba kvalitného hnojiva. Ak máte záhradu a na nej rastliny, určite pod ne hnojivo kupujete. Možno tak robíte v dobrom úmysle, pretože sa rastlinkám viac darí, ale ste nútení za to utrácať peniaze – a pritom zbytočne, pretože hnojivo si môžete vyrobiť pomerne ľahko sami.

Kde zaobstarať kompostér?

Ak chcete prírode skôr pomáhať, než jej škodiť, potom možno už teraz uvažujete, že si zaobstaráte kompostér alebo silo. Možno len neviete, ktorý variant je lepší a odkiaľ vlastne tohto šikovného záhradníka vlastne zaobstarať. Pozrieť sa môžete na stránky kompostery.cz, kde nájdete prehľadnú ponuku kompostérov i kompostovacích síl. Jednotlivé produkty sú rozradené podľa veľkosti, ľahšie tak vyberiete presne taký model, ktorý bude svojou veľkosťou najlepšie zodpovedať potrebám vašej záhrady.

Ak riešite dilemu, či je lepší kompostér alebo silo, rozhodnutie je čisto na vás. Obe varianty vám pomôžu efektívne úžitkovať ako záhradný, tak aj niektorý kuchynský odpad (napríklad šupky od ovocia a zeleniny). Kompostér predstavuje samostatne stojaci objekt, ktorý je uzavretý a nijako nenarušuje vzhľad záhrady. Oproti tomu kompostovacie silo je iba akousi ohrádkou, s ktorou ohraničíte voľne ležiaci kompost. Kompostér voľte v prípade, keď kompost ešte len budete zakladať, kompostovacie silo sa naopak hodí pre prípad, keď už kompost na záhrade založený máte a chcete mu iba dodať nejakú úroveň.

Nejnovější články

- Reklama -PR články

Reklama

Další články autora

- Reklama -Newspaper