- Reklama -události

Pákové kávovary či tie plnoautomatické pripravujú kávu z čerstvo pomletých zŕn, dokáže sa im vyrovnať káva z kapsuly?

Redakce doporučuje

Pripraviť si v pohodlí domova chutnú kávu už nie je problém. Máme naozaj veľa možností. Pákové kávovary, plnoautomatické či kapsulové kávovary, ktorý je najlepšia voľba?

Vychutnať si naozaj dobrú kávu v pohodlí vašej obývačky s vyloženými nohami na stole, dnes naozaj už nie je žiadnym problémom. Trh vám ponúka niekoľko možností kávovarov, ktoré vám uľahčia prípravu lahodnej a nadýchanej kávy. Pákové kávovary, plnoautomatické kávovary či kapsulové kávovary. Každý má niečo do seba a všetky majú svoje výhody aj nevýhody.

Poznáte najväčšie rozdiely medzi jednotlivými kávovarmi?

Každý kávovar je špecifický svojím spôsobom. Pokiaľ sa práve teraz rozhodujete, že by ste si jeden zakúpili, no neviete sa rozhodnúť, prezradíme vám základné rozdiely medzi nimi.

Pákové kávovary

Pákové kávovary sú určené najmä pre tých, ktorí si prípravu kávy naozaj vychutnávajú a chcú jej dokonale porozumieť. Musíte počítať s tým, že príprava kávy na pákovom kávovare je určitý proces a zaberie vám chvíľku času. Avšak vďaka tomu, že každý jeden krok robíte sami, chuť kávy si dokonale dokážete prispôsobiť svojim nárokom a požiadavkam.

Funguje na princípe, že na mlynčeku si tesne pred použitím nameliete správne množstvo kávy, ktoré dokonale utriasete a zarovnáte a následne, necháte pod vysokým tlakom prejsť cez namletú kávu vodu. Každou šálkou kávy sa z vás stáva skúsenejší barista, až raz časom sa môžete stať naozaj profíkom a chuť vašej kávy bude jedinečná.

Plnoautomatický kávovar

Pre tých, ktorý si potrpia na kvalite a čerstvosti kávy, no nefascinuje ich jej príprava, je tu plnoautomatický kávovar. Chuť kávy si dokážete prispôsobiť aj pri plnoautomatickom kávovare, no príprava je naozaj jednoduchá. Častokrát vám postačí zmačknúť jediné tlačidlo a kávovar všetko spraví za vás. Sám si pred každou šálkou pomelie kávu, takže je zaručene čerstvá a automaticky pripraví kávu podľa vášho výberu.

Kapsulové kávovary

Kapsulové kávovary sú nenáročné na obsluhu a údržbu. Taktiež ich výhoda je, že sú nenáročné na priestor a prvotné náklady na ich zriadenie nie sú až tak náročné. Avšak, z ekologického hľadiska nie sú kapsulové kávovary až tak obľúbené, pretože každá kapsula produkuje plastový odpad.

Na druhú stranu na rozdiel od pákových či plnoautomatických kávovarov je káva mletá dlhodobo vopred a skladovaná v malých plastových kapsulách, takže ich čerstvosť nie je zaručená.

Kedy chutí káva naozaj dobre? Čerstve namleté zrná versus vákuované kapsule.

Už viete ako jednotlivé typy kávovarov fungujú. Plnoautomatický kávovar a pákové kávovary pracujú s čerstvo namletovou kávou. Kapsulové kávovary, ako ich názov napovedá, zase pripravujú kávu z vákuových kapsúl. Možno sa vám to na prvý pohľad zdá nepodstatné, ale práve čerstvosť ovplyvňuje chuť kávy.

Čerstvo namletá káva má výraznejší chuťový profil, silnejšiu arómu a vďaka čerstvosti, tak dokážete z kávových zŕn vyťažiť oveľa viac. Naviac ak si meliete kávu priamo vy, môžete si vybrať hrubosť mletia. Jednotlivé druhy káv si vyžadujú aj inú hrúbku mletia zŕn. Napríklad, ak ste milovníkom espressa, mali by ste kávu mlieť najemno.

Vopred mletou kávou zbytočne strácame jej aromatické a chuťové vlastnosti a prichádzame o jej benefity. Taktiež pena z vopred pomletej kávy sa nedá porovnať s tou, ktorú melieme tesne pred prípravou. Výrobcovia kapsulových kávovarov sa snažia zachovať kvalitu kávy, tak že káva je v kapsulách vákuovaná, a tak si dokáže zachovať aj po čase špecifické vlastnosti. Kvalitný výrobcovia kávovarov ako je De’Longhi si na svojich strojoch nechávajú naozaj záležať. Či už siahnete po pákovom kávovare alebo inom druhu, môžete očakávať kvalitu. Ale ak si chcete naozaj aj v pohodlí domova vychutnať plnohodnotnú kávu plnú lahodnej chuti a arómy, vyberte si ten typ kávovaru, kde si meliete kávu tesne pred prípravou. Jej chuť je výraznejšia.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Viete, kde kúpiť dámske oblečenie, ktoré robí peknú postavu?

Každá žena môže byť krásna. Dokonca aj tá, ktorá je korpulentná, alebo naopak príliš chudá. Stačí posilniť svoje sebavedomie,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img