- Reklama -události
- Reklama -události
Rady a NávodyStredozemie je pre nás, západných Slovanov zo srdca Európy, neuveriteľne príťažlivou lokalitou

Stredozemie je pre nás, západných Slovanov zo srdca Európy, neuveriteľne príťažlivou lokalitou

Prinášame vám o nich niekoľko užitočných zaujímavostí.

Pohostinnosť v krajine plnej ostrovov

Grécko je čiastočne ostrovný štát, pretože veľkú časť jeho územia tvoria ostrovy. Tie sú rozosiate v stredozemnej oblasti siahajúcej od Iónskeho cez Krétske až po Egejské more. Zakyntos, Lefkada, Kefalonia, Kréta, Rhodos, Kos, Samos a ďalšie patria medzi veľmi obľúbené destinácie turistov z celej Európy. Stretnete tu veľa Britov aj obyvateľov chladného severu. Tí si však so svojou bledou pleťou musia dávať veľký pozor, aby sa nespálili. Toto varovanie najmä pred poludňajším slniečkom platí aj pre tých, ktorí majú hrošiu kožu. Len si všimnite, že samotní Gréci sú na poludnie schovaní v tieni. Najlepšie so šálkou lahodnej veľmi silnej a sladkej gréckej kávy. Tu keď si objednáte, obvykle k nej dostanete niečo malé na zub. Najčastejšie slané oriešky, poľné uhorky alebo kúsky sezónneho ovocia. Pohár vody ku káve je samozrejmosťou. České reštaurácie a kaviarne by sa tu mali čo učiť. Grécka pohostinnosť je známa po celom svete.

Chceš domček?

Za zmienku stojí fakt, že Grécko nepatrí práve k najbohatším členom Európskej únie. Pokiaľ ide o ceny základných potravín a spotrebného tovaru, cenová úroveň je porovnateľná s našou. V Grécku pred niekoľkými rokmi prešli na Euro, ktoré nahradilo pôvodné štátne platidlo – grécku drachmu. Ak je vaša predstava o dôstojnom starobe spojená so stredomorskou oblasťou, tunajšie nehnuteľnosti sú oveľa lacnejšie ako napríklad v Španielsku alebo Francúzsku. Lacne však rozhodne nie sú. Okrem toho sa pripravte, že zaplatíte vysokú daň z nehnuteľnosti. Možno ste si niekedy všimli, koľko je v Grécku naoko nedostavaných nehnuteľností. Nie je tomu tak náhodou. Pri prezeraní stavieb vám určite neuniklo, že nie sú príliš vysoké. To je dané tým, že je v tejto oblasti často zemetrasenie. Ostrovy, ako je napríklad Kefalonia alebo Kréta (najmä severná časť) by o tom mohli rozprávať.

Nech vás nezaskočí dážď

Gréci sú veľmi priateľskí a skromní ľudia. Sú však pyšní na svoje krásne prírodné scenérie. Povrch gréckych ostrovov je pomerne hornatý a zároveň pekne zelený. Všade, kde je to možné, sa pestujú olivovníky, figy a citrusy. Na gréckych ostrovoch nájdete nielen nádherné pláže, ale aj veľmi vysoké hory. Môžete sa tak slniť na pláži a pritom pozorovať hory týčiace sa neďaleko od vás. Nesmiete sa však čudovať, keď zrazu začne pršať. Dážď vám môže spestriť dovolenku pokojne aj uprostred leta a môže trvať aj niekoľko dní, hoci sa v materiáloch cestovných kancelárií o počasí uvádza v kolónke „daždivé dni“ 1 alebo 0. Až budete cestovať na niektorý z gréckych ostrovov, predovšetkým na zelený Zakyntos, nezabudnite si okrem plaviek pribaliť aj mikinu a ponožky!

Kedy na návštevu?

Mimo hlavnú sezónu. Počas letných prázdnin sú ostrovy plné turistov. Aj ceny sú oveľa vyššie, avšak využiť môžete aj lacné letenky. Ak si však inokedy dovolenku dopriať nemôžete, odporúčame vám požičať si skúter a navštíviť odľahlé pláže. Tieto pláže nie sú zaľudnené, pretože je veľmi ťažké, sa na ne dostať. Autom sa k nim dostanete naozaj zriedka. Aj vypožičaný skúter budete musieť často schovať do tieňa stromu a pokračovať niekoľko sto metrov pešo. Nevylučujeme, že budete musieť zdolať mnoho schodov alebo iný náročný výstup. Ale stojí to za to. Najmenej dostupné pláže obvykle patria k tým najkrajším. Pri kúpaní dávajte pozor na útesy a kusy skál, ktoré sa môžu skrývať pod vodou.

Gastronómia

Lahôdky z gréckej kuchyne sú preslávené takmer po celom svete. V letnom parne vám najviac príde k dúhu grécky šalát s paradajkami, uhorkami, paprikami, olivami a gréckym syrom feta. Osviežujúce sú aj tzaziky, desiata, ktorej základom je strúhaná šalátová uhorka a kyslá smotana. Ak máte chuť na niečo väčšie, dajte si grilovanú rybu, musaku (zapečená zmes mletého mäsa, zeleniny a zemiakového pyré), pečený baklažán alebo gyros. Grécka kuchyňa používa veľa zeleniny, olivový olej a bylinky. Z tých je najobľúbenejší tymián, skromná rastlinka s fialovými kvietkami a silnou arómou. Nájdete ju v nadmorskej výške zhruba od 800 m n. m. Ak máte radi grécku kuchyňu, určite si trochu natrhajte!

Nejnovější články

- Reklama -PR články

Reklama

Další články autora

- Reklama -Newspaper