- Reklama -události
- Reklama -události
Rady a NávodyTieto 3 faktory v práci mnohých motivujú viac ako peniaze: je to tak...

Tieto 3 faktory v práci mnohých motivujú viac ako peniaze: je to tak aj u vás? 

Ak reč o zamestnaní, tak debata sa často zvrtne na platové podmienky, pričom ponúkaný plat je zároveň jedným z najzásadnejších faktorov, ktorý ovplyvní či vás daná pracovná ponuka zaujme, alebo nie. Hoci nikto by asi nepracoval iba tak zadarmo, tak okrem platu ešte existujú aj ďalšie faktory ovplyvňujúce motiváciu vstávať každé ráno do práce. Vybrali sme tie, ktoré sú pre mnohých dokonca dôležitejšie ako výsledná suma čistej mzdy na výplatnej páske. 

Kládli ste si niekedy otázku, čo vás v zamestnaní skutočne baví a čo je tým najdôležitejším motivačným faktorom? Medzi tie najdôležitejšie patrí určite plat, no na druhej strane, ani zďaleka nie je všetkým. V prípade, že s platom nie ste spokojný, väčšinou máte riešenie tejto situácie vo vlastných rukách – buď môžete požiadať o zvýšenie, alebo sa poobzerať po inej práci, napríklad aj v zahraničí. Stačí si dať do porovnania pracovná ponuka lešenár Nemecko, Švédsko a Slovensko, a sami uvidíte, aké zásadné dokážu byť rozdiely pri odmeňovaní za prácu. 

Čo ale robiť, ak si nerozumiete s nadriadeným, kolegami, alebo ak vás aj napriek dobrému platu aktuálne zamestnanie nenapĺňa? V tomto prípade už môžu byť riešenia o niečo zložitejšie. 

Zmysluplnosť práce

V porovnaní s minulosťou sa čoraz viac ľudí snaží vo svojej práci hľadať hlbší zmysel a nevnímať ju iba ako nevyhnutné zlo či zdroj obživy, od ktorej závisí prakticky celý život. Veľmi dôležitým motivačným faktorom je teda zmysluplnosť práce, ktorú ale môže ovplyvniť nielen jej samotná náplň, ale aj prístup nadriadeného. Existuje nejedna štúdia, ktorej výsledkom bolo zistenie, že väčšina ľudí by dokonca bola ochotná akceptovať nižší plat v prípade, že by mali zmysluplnejšie zamestnanie, ktoré by ich napĺňalo viac. 

Nuž, a ako definovať zmysluplnú prácu? Na túto otázku si musí každý odpovedať sám. Môže ísť o hrdinské povolanie ako policajt či hasič, prácu v službách, prípadne aj v autosklo Žarnovica, kde svojou troškou prispejete k riešeniu problémov, ktoré väčšina motoristov dôverne pozná. 

Príjemné pracovné prostredie a vzťahy na pracovisku

V tesnom závese za zmysluplnosťou práce je veľmi dôležité aj prostredie a vzťahy na pracovisku. Chodiť do kancelárie, kde je kolega, ktorého nemôžete vystáť vás môžu úplne demotivovať a znechutiť, čo sa pochopiteľne prejaví nielen na vašej nálade, ale aj pracovných výkonoch. Nechuť do práce z tohto dôvodu vám nepomôže prekonať ani vyšší plat. 

Dôležitým motivačným faktorom je aj firemná kultúra. Tú ovplyvňuje nielen prístup vedenia, ale aj nastavenie procesov, mimopracovné aktivity s kolegami a dokonca aj firemné pracovné odevy, v ktorých sa budete cítiť pohodlne. 

Možnosť ďalšieho kariérneho napredovania

Do tretice je dôležité, ak máte kariérnu víziu. Ak ste v zamestnaní len preto, aby ste neboli evidovaný na úrade práce, nie je to správny prístup. Mnohí zamestnanci si preto veľmi vážia, ak vidia ďalšie príležitosti rastu a nechcú takpovediac iba „prečkať do dôchodku“. 

Foto: elements.envato.com

Nejnovější články

- Reklama -PR články

Reklama

Další články autora

- Reklama -Newspaper