- Reklama -události
- Reklama -události
Rady a NávodyNie je úraz ako úraz: ten pracovný môže vyjsť zamestnávateľa poriadne draho

Nie je úraz ako úraz: ten pracovný môže vyjsť zamestnávateľa poriadne draho

Úrazy nie sú ničím príjemným, no ak sa stanú len kvôli vlastnej neopatrnosti, môžeme nadávať akurát tak sebe. O celkom inú situáciu ide, ak sa stane pracovný úraz, pretože vtedy máte rôzne práva a naopak, zamestnávateľ rôzne povinnosti. Problematika pracovných úrazov je však omnoho zložitejšia, ako by sa na prvé počutie mohlo zdať. Nie každý úraz, ktorý vznikne pri výkone práce, resp. na pracovisku je totiž automaticky pracovným úrazom. Čo sa o pracovných úrazoch oplatí vedieť? 

Definíciu pracovného úrazu by mal poznať zamestnávateľ aj zamestnanec

Nechceme vás nudiť paragrafmi či zoznamom zákonov, no rovnako ako každý zamestnávateľ, tak aj každý zamestnanec by mal vo svojom vlastnom záujme vedieť, čo je pracovný úraz. Jeho zákonnú definíciu nájdete v Zákonníku práce ako „…poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.“ 

Čo nie je pracovný úraz? 

Definícia pracovného úrazu je síce pomerne presná, no aj tak z nej nemusí byť celkom zrejmé, aké všetky činnosti sa považujú za plnenie pracovných úloh, resp. sú s nimi v priamej súvislosti. Podľa Zákonníka práce platí, že úraz na ceste zo zamestnania alebo do zamestnania nie je pracovným úrazom. Rovnako nejde o pracovný úraz, ak vznikne počas obednej prestávky. Ak vám teda náhodou počas pracovného obeda zabehne kosť z ryby, o pracovný úraz rozhodne nepôjde. Podobných príkladov by sme našli desiatky a na to, pričom na to aby išlo o pracovný úraz, musia byť splnené viaceré podmienky. Keďže ale ide o pomerne komplikovanú problematiku, oplatí sa využiť profesionálne BOZP poradenstvo

Pracovný úraz v prípade, že prácu vykonáva živnostník

Ďalším príkladom toho, že nie každý úraz, ku ktorému dôjde pri výkone pracovnej činnosti je zároveň aj pracovným úrazom je v prípade, ak prácu pre vás vykonáva živnostník. Ak potrebujete využiť službu lokalizácia uniku vody a na tento účel si objednáte živnostníka, ktorý sa pri výkone práce zraní, nepôjde o pracovný úraz. Základným predpokladom na to, aby išlo o pracovný úraz je totiž existencia pracovnoprávneho vzťahu, ktorý ale v prípade, že si objednáte výkon práce od živnostníka nevzniká.  

K vyššie uvedenej časti sa ale jedným dychom oplatí dodať, že aj živnostník je povinný dodržiavať povinnosti vyplývajúce zo zákona o BOZP a absolvovať na vlastné náklady potrebné školenia. Neoplatí sa tiež podceňovať výber pracovných odevov a osobných ochranných pomôcok, napríklad pevné pracovné topánky sú nevyhnutnosťou pre mnohé profesie. 

Na záver ako zaujímavosť dodajme, že rebríček najrizikovejších povolaní zostáva už dlho bezo zmien. Na vrchných priečkach sa umiestňujú povolania ako stavebný robotník, lesný robotník, elektrikár a baník. Naopak, najmenej pracovných úrazov bolo zaznamenaných vo finančnom a bankovom sektore. 

Foto: elements.envato.com

Nejnovější články

- Reklama -PR články

Reklama

Další články autora

- Reklama -Newspaper